Właściciele ogrodów często zastanawiają się czym ogrodzić poszczególne części ogrodu jak np. rabatę kwiatową od trawnika. Do oddzielania poszczególnych przestrzeni ogrodu służą tzw. płotki ogrodowe czyli niewysokie ogrodzenia (do 50cm wysokości) które mogą być wykonane z różnych materiałów.

Rodzaje płotków ogrodowych

Płotki ogrodowe możemy podzielić ze względu na materiał z którego są wykonane. Według tego kryterium wyróżniamy:

– płotki drewniane;

– płotki plecione (wierzba, wiklina);

– płotki metalowe;

– płotki plastikowe.

Płotki drewniane

Drewniane płotki ogrodowe są najbardziej popularne, jednak charakteryzują się krótszą trwałością, zwłaszcza, jeżeli nie będziemy, ich odpowiednio konserwować. Decydując się na płotki drewniane możemy wybrać gotowe płotki lub zrobić je samemu.

Płotki plecione

Plecione płotki z wierzby lub wikliny są idealne do naturalistycznych i romantycznych realizacji. Są wręcz niezastąpione w ogrodach w stylu rustykalnym. Można je wykonać samodzielnie przez co będą bardziej unikatowe.

Żywymi płotkami możesz otaczać klomby, osłaniać rabaty w warzywniku, nadają się też świetnie do ziołowego ogródka. Są trwałe – zrobione z okorowanej wierzby wytrzymają nawet i 10 lat.

Płotki metalowe

Kolejnym rodzajem płotków ogrodowych są płotki metalowe. Do ich niewątpliwych zalet należy trwałość i łatwość utrzymania (oczywiście pod warunkiem prawidłowego wykonania i właściwej konserwacji metalu). Odpowiedni styl wykonania pozwoli dopasować daną konstrukcję do większości założeń ogrodowych.

Płotki plastikowe

Bardzo popularne są płotki plastikowe, których atrakcyjność wynika przede wszystkim z niskiej ceny oraz trwałości. Występują w licznych barwach, formach i z pewnością dla wielu będą doskonałym rozwiązaniem. Ze względu na materiał z którego są wykonane, nie we wszystkich ogrodach się sprawdzą. Z pewnością nie powinny się znaleźć w ogrodach o rustykalnym, naturalnym i romantycznym charakterze.

Zostaw komentarz