Pomiar stanowi istotny element projektowania przyszłego ogrodzenia. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak się do tego zabrać.

Etapy pomiaru ogrodzenia

Pomiary należy rozpocząć od sprawdzenia na aktualnej mapie geodezyjnej terenu, długości poszczególnych odcinków naszego ogrodzenia.
Jeżeli nie dysponujemy aktualną mapą, należy udać się w teren i po odszukaniu znaków określających granice naszej posesji, wykonać pomiary odcinków ogrodzenia oraz szkic roboczy.

Następnie należy wyznaczyć wjazdy i wejścia na posesję. Należy ustalić gdzie mają się znajdować brama i furtka. Przy planowaniu ustawień, koniecznie trzeba zostawić pewien margines możliwości przesunięcia na boki tych elementów na planie ogrodzenia. Pozwoli to na dopasowanie całości.

W kolejnym etapie obliczamy wymiary elementów ogrodzeniowych. W tym celu zalecamy skorzystanie ze standardowych wymiarów elementów. Bramy występują w dwóch rodzajach:
-tradycyjne 2-skrzydłowe otwierane na boki w głąb posesji
-przesuwne, samonośne, otwierane na bok wzdłuż ogrodzenia
Wybór typu bramy zależy od upodobań inwestora, ale przede wszystkim od możliwości technicznych i wolnego miejsca do otwierania.

Furtki różnią się miedzy sobą wielkością i kierunkiem otwierania.
Przęsła ogrodzeniowe występują w dwóch podstawowych szerokościach. Przy obliczaniu należy uwzględnić szerokość słupków w zależności od ich typu. Można łączyć różne wymiary przęseł w celu uzyskania optymalnej długości odcinka ogrodzenia. Każdy odcinek ogrodzenia wymaga dopasowania długości krańcowego przęsła. W przypadku, gdy takie przęsło „na wymiar„ jest za krótkie do wykonania, trzeba skrócić więcej niż jedno przęsło, w celu uzyskania odpowiedniej długości całego odcinka. Dopasowanie najlepiej wykonać metodą kilku prób.
W nowoczesnym ogrodzeniu projektuje się miejsce na dostęp z zewnątrz do śmietnika. W przypadku dłuższych posesji wykonuje się oddzielną furtkę wraz z tzw. boksem wewnętrznym na pojemniki, ogrodzonym przęsłami od środka posesji.

Zostaw komentarz