Ogrodzenie jest kosztowną inwestycją zwłaszcza jeżeli mamy do ogrodzenia duży teren. Wybierając ogrodzenie powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu i montażu ogrodzenia ale przede wszystkim koszty eksploatacji ogrodzenia, które będzie nam przecież służyć przez lata.

Niejednokrotnie koszt zainstalowania ogrodzenia jest dużo niższy niż jego późniejsza pielęgnacja. Doskonałym przykładem jest siatka ogrodzeniowa. Takie ogrodzenie jest stosunkowo tanie przy zakładaniu natomiast z racji tego iż są wykonane z metalu z czasem pokrywa je rdza. Ogrodzenia metalowe trzeba co jakiś czas malować specjalnymi preparatami antykorozyjnymi. Takie farby nie tylko są kosztowne ale także zatruwają środowisko.

Innym przykładem są ogrodzenia drewniane . Takie ogrodzenia także nie kosztują majątku ale nie są zbyt trwałe. Ogrodzenia z drewna są wrażliwe na pogodę, a zwłaszcza wilgoć oraz szkodniki. Aby przedłużyć żywotność takiego ogrodzenia trzeba mu poświecić czas na pielęgnację tj. malowanie go farbami które z czasem odpryskują  czy impregnację. Takie zabiegi są nie tylko pracochłonne, ale także kosztowne. Zwłaszcza impregnaty nie należą do tanich.

W miarę niski koszt zakupu nie jest wyznacznikiem wysokich kosztów eksploatacji ogrodzenia. Przykładem tego są ogrodzenia kute. Takie ogrodzenia zazwyczaj są wręcz dziełami sztuki ale w zamian za to są dość kosztowne. Niestety są wykonane z metalu dlatego z czasem podlegają korozji.

Najbardziej ekonomicznym typem ogrodzeń są ogrodzenia plastikowe. Koszt zakupu takiego ogrodzenia jest uzależniony od modelu na jaki się decydujemy. Jednakże ogrodzenia z PCV nie należą do najdroższych na rynku.  Koszt inwestycji w ogrodzenie z plastiku z czasem się zwraca, gdyż o takie ogrodzenia nie trzeba specjalnie dbać. Ogrodzenia plastikowe są bardzo trwałe i odporne na różne czynniki dlatego nie wymagają konserwacji ani malowania. Również do czyszczenia ogrodzenia nie potrzeba specjalnych środków, wystarczy spłukać ogrodzenie wodą lub umyć wodą z płynem do naczyń. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy czas na pielęgnację oraz pieniądze.

Dokonując wyboru ogrodzenia należy się poważnie zastanowić aby była to dobra inwestycja. Ogrodzenia powinny być trwale ale przede wszystkim tanie w utrzymaniu.

Zostaw komentarz