Pilot do bramy wjazdowej przestał działać, a wymiana baterii nic nie pomogła i ciągle musisz otwierać bramę ręcznie? Poniżej kilka wskazówek jak można rozwiązać ten problem.

Zasada działania pilota

Pilot, fachowo nazywany nadajnikiem radiowym, służy do automatycznego otwierania i zamykania bramy ogrodzeniowej . Sterowanie pracą tych urządzeń odbywa się drogą radiową – pilot wysyła sygnał do odbiornika wbudowanego w siłownik napędzający bramę. Sygnał jest dalej przekazywany do centrali sterującej pracą siłownika.

Aby zwiększyć funkcjonalność i poprawić bezpieczeństwo użytkowania bramy ogrodzeniowej, można ją wyposażyć w fotokomórkę, która nie pozwoli jej się zamknąć, jeśli wykryje przeszkodę, np. przebiegające dziecko lub psa.

Przyczyna tego, że brama nie może zostać otwarta lub zamknięta może leżeć zarówno po stronie pilota, fotokomórki, jak i mechanizmu otwierającego.

Nie działa tylko jeden pilot

Jeśli tylko jeden z używanych nadajników przestaje działać, trzeba sprawdzić stan baterii zasilającej. Najłatwiej zrobić to wymieniając ją na inną, co do której mamy pewność, że jest dobra. Można ją wziąć z działającego pilota.

Przyczyną może być także uszkodzenie mechaniczne, powstałe np. gdy upuścimy pilota na podjazd. Takie urządzenie najlepiej oddać do serwisu lub wymienić.

Nie działają wszystkie piloty

Jeżeli przestały działać wszystkie użytkowane przez nas piloty może się okazać, że:

– fotokomórka została przysłonięta roślinami, a zimą oblepiona przez śnieg – trzeba przyciąć rośliny lub oczyścić fotokomórkę;

– listwa zębata bramy wjazdowej (po niej przesuwa się skrzydło bramy) jest zabłocona, zaśnieżona lub oblodzona – trzeba ją oczyścić;

– zadziałało zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i odłączyło dopływ prądu do siłownika – należy podnieść dźwigienkę bezpiecznika w skrzynce rozdzielczej;

– nie działa zasilanie, bo jest przerwa w dostawie prądu – można się przed tym ustrzec montując akumulator awaryjny;

– zadziałało zabezpieczenie przeciążeniowe, to znaczy, że brama napotkała na swej drodze przeszkodę (np. źle odśnieżony podjazd) i nie może zostać otwarta lub zamknięta – najpierw trzeba usunąć przeszkodę;

– uszkodzony zostały odbiornik radiowy lub antena- ustalenie przyczyny i naprawę najlepiej zostawić instalatorowi.

Zostaw komentarz