Uprawianie konopi siewnych nie jest niezgodne z prawem. Na podstawie przepisów prawa można uzyskać pozwolenie na prowadzenie takich upraw. Natomiast konieczne jest spełnienie odpowiednich formalności, które pozwalają na uzyskanie pozwolenia na prowadzenia uprawy konopi włóknistych. Informacje o tym jakie procedury mogą być spełnione można uzyskać za pośrednictwem stron rządowych.

Jakie konopie mogą być uprawiane?

Na podstawie zezwolenie mogą być uprawiane konopie włókniste. Takie konopie są hodowane między innymi na potrzeby takich branż jak:

– farmaceutyka,

– przemysł spożywczy,

– przemysł papierniczy,

– przemysł chemiczny,

– przemysł włókienniczy,

– przemysł kosmetologiczny.

 

W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie wykorzystywaniem substancji pochodzących z konopi siewnych w farmaceutyce czy kosmetologii. Pozwala to przygotować preparaty, które są w stanie zapewnić bardzo duże korzyści osobom stosującym. Kosmetologiczne właściwości substancji zawartych w konopiach są stale badane, co pozwala przekłada się na coraz większą wiedzę o korzystnych właściwościach. W ten sposób z takich materiałów powstają bardzo różne produkty, jak między innymi balsamy, maści, szampony. Do właściwości preparatów kosmetycznych wykonywanych z konopi można zaliczyć między innymi doskonałe oddziaływanie na skórę mającą różnego rodzaju problemy.

Natomiast w leczniczych preparatach wykorzystywane są olejki, które pochodzą wyłącznie z konopi siewnych. Zastosowanie takich preparatów jest w stanie zapewnić między innymi oddziaływanie na wiele drobnych problemów zdrowotnych, jak też na objawy poważnych chorób. Popularność stosowania takich preparatów stale rośnie, co jest związane między innymi z coraz większą liczbą badań potwierdzających efekty stosowania takich produktów.

Staranie się o pozwolenie

Starając się o pozwolenie na uprawianie konopi trzeba brać pod uwagę kto może się o nie starać. Obejmuje to przedsiębiorców, jak też osoby prywatne, które są rolnikami. Jednocześnie trzeba brać pod uwagę, że pozwolenie wymaga między innymi wskazania określonej powierzchni, która znajduje się wyznaczonych rejonach. Dodatkowo konieczne jest stosowanie odpowiedniego materiału siewnego, który jest odpowiedniej kategorii. Innym sposobem prowadzenia uprawy konopi jest uzyskanie kontraktu od odpowiedniego podmiotu, który zajmuje się kontraktacją. Trzeba również brać pod uwagę, że przy osobistym realizowaniu przetwarzania konopi trzeba również uzyskać pozwolenie od marszałka województwa właściwego dla miejsca położenie uprawy. Takie pozwolenie trzeba uzyskać do czternastu dni od momentu wysiania konopi.

Staranie się o uzyskanie pozwolenia trzeba realizować przed rozpoczęciem siania. Ma to duże znaczenie, gdyż pozwolenie trzeba posiadać w przypadku kontroli upraw. Wnioski o uzyskanie pozwolenia można składać w różnych urzędach, co obejmuje między innymi urzędy miast, gmin, jak też urzędy miast na prawach powiatu. Oczywiście warto decydować się na uzyskanie pozwolenia na etapie planowania rozpoczęcia uprawiania konopi siewnych.

Źródła:

  1. Pure Hemp – baza wiedzy i blog na temat zastosowania kannabinoidów w życiu człowieka
  2. Olejekkonopny – informacje na temat kannabidiolu (CBD) oraz recenzje firm i marek produktów konopnych + chyba najbardziej obiektywne rankingi olejów CBD jakie znalazłem w polskim internecie

Zostaw komentarz